Leje og kasseapparat 2015

Den 1. januar 2015 erhvervede de nye regler, der udvider rækkevidden af ​​personer, der gennemfører en økonomisk kampagne, som vil afhænge af de obligatoriske poster for den skattemæssige mængde af posnet bingo hs ej. Af disse forhold er mange kvinder nødt til at købe kasseapparater. Dette er ikke en ung udgift. Fordi sælger af kasseapparat er klar over, at købere vil finde købere uden grund i værdi, er det usandsynligt, at de nedsætter priser. Det kan derefter kræve høje udgifter for investoren, der køber kasseapparatet. Ved du dog, at iværksættere, der gør det for første gang, kan stole på et gennembrud i udgifterne til at købe et kasseapparat?

I overensstemmelse med art. 111 sektion 4 personer, der opretter købsposter og forfaldne skattepligtige skattebeløb, kan fra skatten trække de omkostninger, der er afholdt til køb af hvert kasseapparat med et beløb på 90% af dets værdi, dog ikke over 700 PLN.Hvad skal jeg gøre for at få en refusion af køb af kassaapparatet? På dette tidspunkt skal skatteyderen returnere en skriftlig anmeldelse, hvor han vil informere om antallet af købte kasseapparater. De laves til lederen af ​​det relevante skattekontor. Det skal tilberedes, før det materiale, der sælges, registreres for det beløb, det siger. Husk, at hvis vi overskrider denne periode, får vi ikke nogen refusion, det er værd at holde øje med tiden. Vi skal også være opmærksomme på det faktum, at hvis vi kun er et kasseapparat, kræver vi ikke, at det præsenteres på en særlig form - det er nok at placere det aktuelle kasseapparatinstallation på ansøgningsskemaet. Dette kan være indlysende, men for at minde dig om, at grundlaget for tilbagebetaling af penge til køb af et kasseapparat vil være en kvittering (eller et nyt bevis på køb. Lad os beholde ham.Hvad er spørgsmålet om tilbagebetaling af køb af et kasseapparat til momsbetalere? Lad os bemærke, at momsskatteydere kun har mulighed for at afregne køb af et kasseapparat i momsaftalen for det tidspunkt, hvor de begyndte at registrere salget til det skattemæssige beløb. Ved betaling i det månedlige system kan momsskatteyderen regne med 25% (dog ikke godt end 175 PLN af den skat, der er overført på kontoen, i den position, hvor der er et overskud af den betalte skat over den forfaldne betaling. I en passende situation kan en momsskattebetaler, der afregner kvartalsvis, påtage sig 50% af det skyldige beløb til handel, skønt ikke meget end 350 PLN.